… czyli recenzja książki www.1939.com.pl. 

 
Moja pierwsza recenzja książki…
 
1 września 1939 roku wojska niemieckie wkroczyły do Polski. Wiadomo co było dalej i czym to się skończyło. Co jednak by było gdyby znając przyszłość podjęto inne decyzje i próbowano zrobić coś inaczej?
 
 
Rok 2017. Awansowany na podpułkownika Jerzy Grobicki obejmuje dowództwo nad nowoutworzonym i wyposażonym w najnowocześniejszy sprzęt Pierwszym Samodzielnym Batalionem Rozpoznawczym, z którym ma się udać na misję do Afganistanu. Do Batalionu dołącza  amerykański oddział pod dowództwem pięknej kapitan Nancy Sanchez, dysponujący najnowszym wynalazkiem. MDS, czyli Mobile Defence System to cud techniki, ochrona, przez którą nie przedostaną się żadne pociski, wytrzymać ma nawet eksplozję nuklearną.
Podczas testów sprzętu na poligonie w MDS uderza piorun i wszyscy żołnierze wraz ze sprzętem przenoszą się w czasie i okazuje się, że jest 1 września 1939 roku. Dowódca i jego ludzie stają przed dylematem czy powinni wziąć udział w tej wojnie i pomóc swojej ojczyźnie czy też zejść ze sceny bo to nie ich wojna. Czy powinni ingerować w historię? I jak po tym wszystkim będzie wyglądał świat w 2007 roku? Czy w ogóle można uniknąć konfrontacji znajdując się pod Mokrą gdzie rozegrała się jedna z pierwszych bitew kampanii wrześniowej?
Nie zdradzę nic, jeśli napiszę, że Pierwszy Samodzielny Batalion Rozpoznawczy przystąpił do wojny z najeźdźcą. Czy jednak jeden batalion, mimo nowocześniejszemu o kilkadziesiąt lat wyposażeniu, jest w stanie przeciwstawić się całej armii?
 
Do książki www.1939.com.pl zbierałem się dłuższy czas. Uwielbiam historię i bardzo lubię fantastykę, jednak nie byłem do końca przekonany co do połączenia tych dwóch gatunków. W końcu jednak postanowiłem ją przeczytać i żałuję, że tyle z tym zwlekałem. W momencie pisania tej recenzji jestem w trakcie czytania drugiej części, stworzonego przez Marcina Ciszewskiego, cyklu www.
 
Www.1939.com.pl to książka, którą szczerze polecam osobom lubiącym taki gatunek. Jest to dobrze napisana książka przez absolwenta historii i pasjonata II wojny światowej. Przedstawione z rozmachem sceny batalistyczne naprawdę wciągają. Opisy uzbrojenia i taktyka wojenna opisane zostały ze szczegółami, ale w sposób przystępny dla każdego, nawet laika. Barwni bohaterowie jak podpułkownik Grobicki, piękna kapitan Nancy Sanchez czy kapitan Wieteska to ogromny atut tej książki. Szybka i wartka akcja od początku do końca sprawia, że książkę czyta się z zapartym tchem. Nawet wydarzenia, które wydają się przewidywalne, wcale takie nie są. Nie jeden raz można się zaskoczyć. Czytając www.1939.com.pl nie można się nudzić.***
 
Rate this post