Czy nie wydaje Ci się, że jesień jest niedocenianą a wręcz nielubianą porą roku? Ja na okrągło wszędzie słyszę same negatywy na temat jesieni.

Faworyzowane i ukochane lato z wakacjami, upałami czy kąpielami w morzu. Zima z wyjazdami w góry, nartami i sankami. Wiosna z coraz dłuższymi i cieplejszymi dniami, z budzącą się do życia przyrodą. A jesień? Jesieni nagle nikt nie lubi – a bo to deszcz, a bo to wiatr, a tu jeszcze jakaś jesienna chandra i przeziębienie. Czy jesień nie jest w większości traktowana jako pora przejściowa, między gorącym latem a białą zimą? Dla mnie jesień to coś więcej. Jesień to magiczny czas, który bardzo lubię.

 
Chcę Ci przedstawić 10 rzeczy, za które lubię jesień. Jeśli jej jeszcze nie lubisz to może zmienisz troszkę zdanie i nastawienie. Jeśli natomiast lubisz jesień to podziel się za co ją lubisz.


10 rzeczy, za które lubię jesień

 
Złota polska jesień
Wyobraź sobie, że jesteś na dworze. Pięknie świeci słoneczko, wokół liście na drzewach i ziemi mienią się złotem, czerwienią i żółcią. Czy nie jest pięknie? Czy jesień nie pachnie cudowie? Jesienne spacery są najlepsze i najprzyjemniejsze. Nie jest już gorąco, ale i nie jest jeszcze za zimno. No i ta bajkowa aura.
Powiesz, że tak jest rzadko, że takich dni jest kilka w roku. OK, ale lato w mieście też nie jest cały czas upalne a zima biała. Warto wtedy wybrać się do parku lub lasu, gdzie barwy utrzymują się dłużej. A czy jesienią nie mozna podróżować? Złota polska jesień to idealny moment na wypad w Bieszczady, kiedy są one najpiękniejsze.
Jesień jest bardzo fotogeniczną porą roku. Można wtedy uzyskać magiczne zdjęcia z duszą.
Co roku jesień wygląda inaczej. W tym, póki co jest pięknie i magicznie. Złota polska jesień trwa już dość długo. Ale jeśli nawet miałoby to być kilka dni w ciągu roku to nie warto czekać? Dla romantycznych spacerów wśród złotych barw?
 
 
Liście, kasztany, żołędzie i szyszki
Najpierw oczywiście trzeba wyjść na spacer – z mężem, żoną, partnerem, kochanką, przyjacielem, z kimkolwiek. Najlepiej rodzinnie z dzieckiem. Chodźcie po liściach, podrzucajcie je, róbcie zdjęcia. Zbierajcie szyszki, zbierajcie żołędzie a przede wszystkim zbierajcie kasztany – kto tego nie lubi? A co z tym potem robić? Dary natury można wykorzystać do dekoracji domu lub zdjęć. Z kasztanów jeśli pamiętasz zawsze robiło się ludziki. Jeśli masz dzieci to sprawa jasna.
 
 
Aranżacje mieszkania
Jesienią można ciekawie zaaranżować swoje kąty. Jesień bardzo inspiruje i daje dziesiątki jak nie setki mniej lub bardziej oryginalnych pomysłów na dekorację wnętrz. My oczywiście korzystamy z tych dobrodziejstw natury i wprowadzamy nowe elementy do mieszkania – do nas monotonia nigdy nie wkracza. Jeśli jeszcze tego nie robiliście to zmieńcie coś na jesień, zróbcie coś ciekawego w swoim mieszkaniu.
 
 
Gorąca herbata
Latem nie pijam ich litrami (może poza kawą), wole zdecydowanie wodę. Jesienią lubię natomiast wypić sobie gorącą herbatę z miodem i cytryną. Jak mam trochę czasu to koniecznie w dużym kubku. Jesienią tez jakoś więcej pijam kakao, ale na to namawia mnie akurat żona. W tym roku pisząc ten post w połowie października, wciąż czuć jeszcze babie lato, więc pijam więcej wody niż herbaty.
 
 
Długie wieczory i ciepły koc
To jest ten czas kiedy wieczory stają się długie. Czy to źle? Można ten czas fajnie zagospodarować. Wieczory z filmami, książką czy grami planszowymi, co Ty na to? Według mnie to jest najlepszy czas na planszówki z rodziną. Do tego jeszcze gorąca herbata, kilka świeczek i mamy fajny jesienny domowy klimat. A ciepły koc nie kojarzy się z jesienią? Kto nie lubi pod niego wskoczyć, gdy na dworze szaro, buro i ciemno.
 
 
Deszcz
Większości z tym właśnie chyba kojarzy się jesień i głównie przez deszcz jest ona nielubiana. Ja natomiast lubię jesień z tą jej deszczową aurą. Czy spacer w jesienny deszczowy dzień z ukochaną pod parasolem nie jest romantyczny?
 
 
Stylizacja
W końcu można poszaleć ze stylizacjami. Koniec tylko z nudnymi już t-shirtami. Jesienią mamy większe pole do popisu. Koszule, bluzy, swetry, marynarki, skóry, płaszczyki… czas na reorganizację szafy.
 
 
Dynie
Właśnie jesienią zaczyna się sezon, na to cieszące się coraz większą popularnością warzywo. My tak naprawdę dopiero w tym roku odkryliśmy dynię i od razu nas zafascynowała i zainspirowała – wystrojowo i kuchennie.
 
 
Halloween
W Polsce święto to cały czas budzi wiele kontrowersji, głównie wśród ludzi starszej daty. Nie oszukujmy się jednak, Halloween weszło już kilka lat temu do kultury masowej w naszym kraju i dobrze się tu czuje. W każdym markecie można dostać halloweenowe gadżety, w tv i kinach królują horrory. Modne są tematyczne imprezy, na których obowiązują halloweenowe przebrania a na stołach znajdują się “straszne” i “krwiste” potrawy. A do tego wszystkiego “cukierek albo psikus”.
 
 
Zdjęcia z wakacji
Gdy już zaczyna łapać jesienna chandra i depresja to wtedy szybko możemy odpalić laptopa lub kliknąć na smartfona i już oglądamy zdjęcia i wspominamy upalne lato w Egipcie, Na Dominikanie czy w Międzyzdrojach. Od razu robi się przyjemniej. Przy okazji można zacząć planować wyjazd na kolejne wakacje.
 
 
 
No dobrze, dobrnęliśmy już do końca moich 10 argumentów za polubieniem jesieni.
 
Teraz jeszcze mam do Ciebie prośbę. Zamknij oczy i wyobraź sobie taką sytuację. Jesteś na spacerze z ukochaną osobą. Spacerujecie sobie parkiem, wokół jest kolorowo, złote liście na drzewach, czerwone pod Waszymi nogami. Robicie sobie jesienne selfie, zabieracie po jednym kasztanie na pamiątkę i wracacie do domu. Pogoda się psuje, zaczyna wiać i padać. Przed wami długi jesiennie wieczór. Robicie sobie gorące kakao, wchodzicie pod koc i włączacie dobry film. Przemawia do Ciebie taka romantyczna wizja jesieni? Jeśli nie to powiem Ci tak. Widzę, że o jesieni masz już wyrobione zdanie. Nastaw sie zatem wcześniej, że będzie zimno, deszczowo i ponuro. Nastaw się, że tak będzie, ale później znowu przyjdzie lato z Twoimi ukochanymi upałami. Z takim nastawieniem łatwiej pokonać jesienną depresję i chandrę.
 
 

 

***

Rate this post